8. Uluslararası Çelik Yapılar Sempozyumu

Prof.Dr. Mehmet Polat SAKA

Prof.Dr. Mehmet Polat SAKA

 

Çelik Çerçeve Yapıların Metahuristik Algoritmalar Kullanılarak Optimum Boyutlandırılması

 

Prof. Dr. Mehmet Polat Saka halen Bahreyn Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde Yapı Mühendisliği ana dalı başkanı olarak görev yapmaktadır. Bahreyn Üniversitesine gelmeden önce 2005-2010 yılları arası Orta Doğu teknik Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Bölümünde profesör olarak görev yapmıştır. Mehmet Polat Saka 1969 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesinden Yüksek Mühendis olarak mezun olmuştur. 1975 de İngiltere de Aston Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden yapıların optimum boyutlandırılması ve şekillendirilmesi konusunda Doktora unvanını almıştır. Doktora sonrası 1975-1984 yılları arası Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde doktor asistan ve doçent olarak görev yapmıştır.

1984 yılında Bahreyn Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümümde çalışmaya başlamış ve bölümde yapı ve mikro-bilgisayar laboratuvarlarını kurmuştur. 1999-2001 yılları arası yapı laboratuvarıBahreyn’deki inşaat endüstrisine yapı ve malzeme üzerine deney hizmetleri vermiştir. Bölümde Yüksek lisans programlarını başlatmış ve halen bu programların koordinatörlüğünü yürütmektedir. Şu ana kadar 10 doktora ve 18 Master tezi yönetmiştir.

Kendisinin uluslararası dergilerde (ScienceCitationIndexed, coreorexpanded) 66 makalesi ve uluslararası konferanslarda 75 bildirisi yayınlanmıştır. Ayrıca uluslararası yayınevleri tarafından yapısal optimizasyon konusunda basılmış 10 kitap bölümü vardır. Birçok uluslararası konferanslarda yapısal optimizasyon konusunda özel konuşmacı olarak davet edilmiştir. 1979 yılında İngiltere İnşaat Mühendisleri Odası dergisinde Prof. Dr. K.I. Majid ve Prof. Dr. T. Çelik ile birlikte yayınladıkları  “Düğüm noktaları rijid bağlı çerçeveler için genelleştirişmiş yapısal değişim teoremleri” başlıklı makalesine Telford ödülü verilmiştir. Araştırmalarına lineer ve lineer olmayan yapıların kesit, geometri ve topoloji optimizasyonu ile yapıların tekrarlı-analizi konularında devam etmektedir. Kendisi halen uluslararası ComputersandStructures veAdvances in Engineering Software dergilerinin editöryal kurulu üyeliği veStructuralandMultidisciplinaryOptimization ve AsianJournal of CivilEngineering dergilerinin de yardımcı editörlüğünü yapmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için: https://www.researchgate.net/profile/M_Saka